Jááááá

Jmenuju se Bára,ale už odmalička mi všichni doma říkají Bája...A pozoruji,že se to začíná ujímat i ve škole.. =D Mno,co bych na sebe prozradila...Je mi 14,jsem vysoká(prej),mám zelenomodrý oči a hnědý vlasy...teda normálně..teď je mám zrovna červený.. ;) Miluju knížky a plyšáky...Když mám depresi,skládám básničky...kdybste si chtěli nějakou přečíst,mrknětu na http://liter.cz ... =) -autor Barpob ...Mám ráda černou barvu a taky modrou a zelenou a červenou... =D Nesnáším růžovou a oranžovou...! ;) Cvičim gymnastiku a hraju na klavír...Mno,to je asi všechno,co by vás mohlo zajímat... tak pap :-*

neděle 30. prosince 2007

Žraloci

Nejobávanější mořští tvorové,predátoři,nepřátelé.Na druhou stranu neuvěřitelně zajímavý,inteligentní a úžasní živočichové, kteří v nás vzbuzují údiv a strach.

Tyhle tvorečky mám hrozně ráda,jsou neuvěřitelní a proto o nich zjišťuji, co se dá.

A tady máte některé z mých poznatků...


O ŽRALOCÍCH V KOSTCE


Žraloci žijí převážně v mořích. Jsou velmi různorodí, mají různou potravu, různé zvyky a různý vzhled. Typickým znakem je jeich kostra, která je chrupavčitá. Proto když žralok zemře, vědci najdou jen zuby. Vše ostaní se rozpadne. Co se týče stavby jejich těla, je velmi pevná Mají drsnou kůži a tvar těla je přispůsobený rychlé plavbě. Jejich zuby jsou velmi ostré a dlouhé až několik centimetrů. Co se týče jejich smyslů, nejvyvinutější mají čich. Dokáží vycítit pach krve na velkou zdálenost.Jednu jedinou krvinku,vycítí až ve 4,6 litrech vody. Jako potrava většině druhům slouží ryby. Jsou i tací jedinci, kteří se živí planktonem. Převážně jsou však žraloci dravci.


ŽRALOK OBROVSKÝ

Tento exemplář je největším žijícím objeveným žralokem. Může dosáhnout až dvaceti metrů, ale i přes tyto ohromující rozměry není člověku nebezpečný. Ledaže by si ho spletl s planktonem, což je, velmi nepravděpodobné. ;) Neumí se moc rychle pohybovat, narozdíl od ostatních svého druhu. Plave průměrnou rychlostí 4-5 km/h. Živí se převážně planktonem. Vyskytuje se v Indickém, Tichém i Atlantickém oceánu. Ačkoli by neměl být nebezpečný, radši bych k němu neplavala,abych si ho pohladila po ,,tlamičce''... =)







ŽRALOK MODRÝ


Žije převážně ve všech mořích i oceánech. Je dlouhý 3- 4 metry. Váží okolo 200 kg. Jeho potravu tvoří ryby, které žijí v hejnech. Například sledi a makrely. Vyskytuje se v hloubkách okolo 350 metry pod hladinou, v chladnějších vodách se drží blíže hladině a schovává se v mořských chaluhách.Dříve byl jeho počet velmi hojný, ale s postupem času byl skoro vyhuben. Zajímavost:Samička žraloka modrého si při rozmnožování může nechat spermie uchované v těle až jeden rok. Díky tomu, se z jednoho vrhu může narodit 4-130 mláďat.





ŽRALOK VELIKÝ


Podobně jako žralok obrovský ,i tento žralok není do jisté míry člověku nebezpečný. Ale představte si to, že plavete v moři, potápíte se pro mušli ,kterou jste zahlédli na mořském dně a okolo vás si proplave potvůrka dlouhá 12-15 metrů, vážící až 5 tun. Moc příjemné by to asi nebylo. Ikdyž tento druh se živí planktonem a menšími rybami. Jeho působiště jsou moře a oceány mírného pásu. Pobývá u hladiny, protože zde nachází nejvíce potravy.V zimních obdobích doplouvá až do hloubky jednoho kilometru, kde mu zakrní filtrační ústrojí a žije v podstatě z vlastního tuku.Hned po žraloku obrovském, je tento drobeček druhým největším žralokem.




ŽRALOK LIDOŽRAVÝ


Bílá smrt...Jeden z nejobávanějších mořských predátorů, postrach serfařů a potapěčů. Všemy těmito názvy by se dal nazvat tenhle miláček.Měří asi 3-6 metrů, ale byly zaznamenány i exempláře, které měřili více jak 7 metrů.Jeho váha se pohybuje okolo 1400-3000 kg. Zdržuje se ve vodách mírného pásu. Je pravdou, že mnoho útoků žraloků na člověka, má na svědomí právě tato paryba. Pokud má hlad, je mu jedno, jestli slupne makrelu,delfína či člověka. O tomto zvířeti se traduje velká řada pověr. A ve většině filmů, kde je žralok, většinou používají jako předlohu právě žraloka lidožravého. Je typický svou trojúhelníkovou hřbetní ploutví, která se vynoří za nic netušící obětí a pak už jen sklapne zuby. Ještě k tomu přidejte hororovou hudbu a je tu krvavá bestie jak vyšitá.... =) Co ještě říct, o tomhle lidožroutovi...snad to, že je tzv ,,proklet''. Nemůže se totiž zastavit, jelikož by krev nerozváděla po tělě dostatek kyslíku.Je tedy odsouzen k neustálému pohybu. A to ho dělá ještě nebezpečnějším...



A je tu to nejlepší nakonec.Můj nejoblíbenjší žralok-


ŽRALOK BÍLÝ


Pro mnohé lidi,je stejně jako žralok lidožravý, i tento žralok, veliká hrozba. Je totiž zcela přizpůsobený k životu ve vodě. Má dokonalý tvar těla a přímo smrtící čelisti. Už jeho majestátnost budí respekt. Kromě člověka nemá přirozeného nepřítele.Je tudíž v mořích hlavním dravcem. Velký bílý,jak se mu také říká,dokáže chvilkově vyvinout rychlost až 55 km/h. Hlavní pohyb mu umožňuje zadní ploutev, která je velmi silná a slouží k vyvinutí pohybu. Hřbetní ploutve tak už jen udržují rovnováhu. I tento žraloček se musí neustále pohybovat, aby krví rozváděl dostatek kyslíku do zbytku těla. Tenhle kousek dosahuje délky až 6,5 metrů. Odhadovaná délka jeho života je kolem 25 let. Váží něco okolo dvou tun. Tvrdí se sice, že nemá přirozené nepřátele, ale není to tak úplně pravda. Vědci zaznamenaly několik útoků delfínů na žraloka bílého. Delfín najde žraločí největší slabinu, což je břicho, kde je kůže měkčí a tenčí, než na zbytku těla a najíždí na ní svou hlavou. Jelikož má delfín velmi tvrdou lebku, působí na žraločí břicho asi jako beranidlo. Opakovanými nárazy tak žraloka vážně zraní, mnohdy i zabije. Přesto je delfín jako jedna z prvních pochoutek, na žraločím jídelníčku. kromě něj jsou tam i velké ryby a lachtani. Je zajímavé, že tenhle žralok,dokáže vycítit pohyb kořisti až na vzdálenost 4 km. A pka zůstává ještě jedna otázka.=Proč žralok ůtočí na motorové čluny a nebo například na lodní šrouby?Odpověď je jednoduchá. Žraločí instinkt je schopen zachytit krátkou zvukovou vlnu, kterou vydává zvuk motoru. Žralok v ní vidí pohyb své kořisti, a tak na ní útočí. Stejné je to,když se bude někdo válet na nafukovací matraci v moři a začne pořádně cachtat rukama. Žralok zachytí signál ozvěny zvuků plácání a bude si myslet,že je to jeho potrava.Na závěr je třeba zmínit, že žralok bílý patří mezi ohrožené druhy!!!!!!


Tenhle žralok,je podle mého názoru jeden z nejzajímavějších. Je totiž následovníkem bájného žraloka jménem Megalodon.Ale o tom,už někdy příště... =)

1 komentář:

wenlan řekl(a)...

no jo no bara a zraloci divim se ze tam nedala neco o plejtvacich nebo celkove o kytovcich:D